co to jest sterylizacja ?

 

Co to jest sterylizacja / kastracja?
Kastracja psa-kocura lub sterylizacja suczki-kotki, to zabieg chirurgiczny, na skutek którego zwierzę staje się nieodwracalnie bezpłodne. Samcom usuwa się jądra i najądrza natomiast samicom macicę , jajowody i jajniki. Najlepiej jest przeprowadzać kastrację, kiedy zwierzę jest młode i zdrowe wówczas jest mniejsze ryzyko powikłań poopracyjnych.

Przed operacją pupil musi być na czczo przez minimum 8 godzin. Takie postępowanie ma na celu zmniejszenie ryzyka powikłań w czasie operacji jak i bezpośrednio po niej . Zwykle nasz pupil może zostać zabrany do domu jeszcze tego samego dnia ,jednak jest możliwość zostawienia zwierzaka w przychodni i odebrania go po pełnym wybudzeniu z narkozy. Sterylizacja nie ma żadnego negatywnego wpływu na rozwój psychiczny i fizyczny zwierzaka. Młode zwierzęta wracają do zdrowia w ciągu kilku dni po zabiegu.


Fakty i mity dotyczące zabiegu sterylizacji Twojego towarzysza .

 
TAKA OPINIA: Wysterylizowane psy i koty są bardziej chorowite.
TAK JEST NAPRAWDĘ: Wysterylizowane samce kotów żyją średnio o dwa lata dłużej niż nie poddane temu zabiegowi. Zachorowalność na pewne typy nowotworów złośliwych i podatność na infekcje, szczególnie dróg moczowych, spada u kotów i psów o 98%. Około 70% suk i kotek, a 45% psów i kocurów w wieku starszym ma problemy dotyczące lub silnie powiązane z układem moczopłciowym.
TAKA OPINIA: Doświadczenie porodu poprawia charakter samic.
TAK JEST NAPRAWDĘ: samice poddane sterylizacji przed ich pierwszą ciążą są mniej kapryśne i mniej zaczepne niż te nie sterylizowane.
 
TAKA OPINIA: Sterylizacja jest zabiegiem nienaturalnym.
TAK JEST NAPRAWDĘ: Udomowione psy i koty są hodowane przez ludzi dla towarzystwa. Rozmnażamy te bezbronne stworzenia, po czym zabijamy miliony z nich każdego roku,często dusząc i topiąc w workach - to właśnie uznać należy za nienaturalne. Sterylizacja jest humanitarnym rozwiązaniem tego problemu.
TAKA OPINIA: Osobowość zwierząt zmienia się na gorsze po zabiegu.
TAK JEST NAPRAWDĘ: Jest dokładnie odwrotnie. Psy i koty poddane sterylizacji nie są zbyt skłonne do włóczęgi, wiążą się silniej ze swoimi ludzkimi opiekunami i mają mniej kłopotliwych nawyków, jak np. wdawanie się w bójki , opryskiwanie moczem swego terytorium.
 
TAKA OPINIA: Moje kocięta/szczeniaki są takie rozkoszne, łatwo znajdę dla nich dom.
TAK JEST NAPRAWDĘ: Smutna prawda jest taka, że chociaż małe zwierzaki są urocze, to nie wystarcza dla nich życzliwych i odpowiedzialnych domów. Połowa wszystkich urodzonych każdego roku psów i kotów umiera a znaczna część z tych, które miały mieć dom zasila i tak już przepełnione schroniska dla zwierząt.
 
TAKA OPINIA: Operacja sterylizacji jest ryzykowna.
TAK JEST NAPRAWDĘ: Zabiegi sterylizacji są bezpieczne i przeprowadzane przez lekarzy weterynarii rutynowo. Polegają na usunięciu fragmentów układu płciowego (rozrodczego) i mogą być dokonywane już na kilkumiesięcznych zwierzętach. Powrót do normalnej aktywności następuje po kilku dniach od zabiegu.
TAKA OPINIA: Zwierzęta po sterylizacji są ospałe i nie pilnują terenu.
TAK JEST NAPRAWDĘ: Ospałość może być skutkiem nadwagi , która jest zawsze z winy właściciela. Instynkt obrony terytorium pozostaje bez zmiany, a zwierzęta sterylizowane nie odstąpią od pilnowania terenu.
 
 

Szanowni Państwo, ze względu na dobro naszych pacjentów nie udzielamy internetowych porad lekarskich, gdyż tylko podczas bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem jesteśmy w stanie ocenić faktyczny stan jego zdrowia.
Dlatego zawsze, gdy zaczynamy opiekować się zwierzęciem lub gdy jego zachowanie staje się niepokojące zalecamy wizytę u lekarza weterynarii.