operacja - przed i po

 

 
Przygotowanie do operacji i opieka pooperacyjna
Na dzień przed operacją podajemy zwierzakom mniejszą ilość karmy, a 6-8 godzin bezpośrednio przed zabiegiem odstawiamy karmę zupełnie (przy narkozie występują zwykle wymioty i przy pełnym żołądku zwiększyłoby się niebezpieczeństwo zachłyśnięcia, ponadto pełny żołądek uciskając na przeponę utrudnia oddychanie]. Woda może być dostępna cały czas.

W pomieszczeniu, w którym przebywać będzie zwierzak po zbiegu ilość światła musi być zmniejszona. Należy pamiętać o zabezpieczeniu rany pooperacyjnej przed rozlizaniem i rozdrapaniem. Służą do tego gotowe kubraczki lub kołnierze ,które są dostępne w przychodni.

Po operacji ściśle dostosowujemy się do wskazań lekarza weterynarii!!!

Pełne wybudzenie z narkozy następuje po 24 godzinach. W trakcie wybudzania zwierzę może zachowywać się nietypowo: drżeć, piszczeć, mieć zaburzenia równowagi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub zaobserwowania niepokojących objawów - utrzymujące się wymioty, ospałość należy skontaktować się z lekarzem weterynarii przeprowadzającym zabieg.
 
 
Operacja przed, w trakcie i po czyli kilka przykazań w punktach
       Pamiętaj że każdy zabieg pod narkoza ogólną jest obarczony ryzykiem zwłaszcza w przypadku ukrytych wad serca czy uczuleniu na leki używane do znieczulenia.
       Każde zwierze czuje zdenerwowanie swojego właściciela, więc jeżeli chcesz żeby Twoje zwierze się mniej bało przed zabiegiem po prostu postaraj się nie denerwować.
       Nie zwlekaj z operacją czekając, że może się poprawi bo zazwyczaj wiąże się to z pogorszeniem stanu, a co za tym idzie, utrudnić znieczulenie oraz zwiększyć ryzyko śród- i pooperacyjne.
       Nie słuchaj "wszystkowiedzących doradców", którzy nie mając zielonego pojęcia (lub jedynie blade pojęcie) podważają diagnozę lekarza weterynarii lub, co gorsze, sami biorą się za leczenie Waszych zwierząt . 
       Zastanów się czy Twój pupil jest uczulony na jakieś leki. Jeśli tak to powiadom o tym lekarza weterynarii. Zrób to także jeśli Twój zwierzak ostatnio zaczął się męczyć, jest leczony "na serce", lub choruje na jakąś ciężką chorobę (lub tylko masz takie podejrzenia).
       NIE PODAWAJ NA WŁASNĄ RĘKĘ ŻADNYCH LEKÓW - zwierzęta w i po narkozie mogą różnie na nie zareagować, jeżeli twój zwierzak stale lub okresowo dostaje jakieś leki - koniecznie powiadom o tym fakcie w momencie ustalania terminu operacji.
       Przyjdź na godzinę którą wyznaczył Ci lekarz .
       Przed zabiegiem podpisz zgodę na zabieg w znieczuleniu ogólnym (wymóg formalno - prawny). Możesz wtedy zapytać lekarza o jakieś sprawy, o których nie rozmawialiście przy ustalaniu terminu.
       Przy odbiorze weź ze sobą do lecznicy kocyk żeby Twój pupil się nie wychłodził, małe zwierzaki można przenosić w transporterach lub koszykach. W domu zapewnij mu ciepło i spokój.
       Pamiętaj o zaleceniach lekarza i terminach wizyt kontrolnych.
       W razie pytań i problemów zawsze możesz zadzwonić do swojego lekarza.

 

Szanowni Państwo, ze względu na dobro naszych pacjentów nie udzielamy internetowych porad lekarskich, gdyż tylko podczas bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem jesteśmy w stanie ocenić faktyczny stan jego zdrowia.
Dlatego zawsze, gdy zaczynamy opiekować się zwierzęciem lub gdy jego zachowanie staje się niepokojące zalecamy wizytę u lekarza weterynarii.