pierwszy pupil

 
Jeżeli chcemy kupić zwierzę rasowe to zapoznajmy się z wymogami ,charakterem i specyfiką rasy. Odpowiedzmy sobie na pytania:
-czy mamy wystarczającą ilość miejsca dla czworonoga,
-czy mamy wystarczającą ilość czasu,
-czy nie kierujemy się modą lub chęcią posiadania?
Najczęściej nowymi domownikami zostają zwierzęta młode. Kocięta i szczenięta powinny być odłączane od matki dopiero po ukończeniu 8 tygodnia życia, lepiej jest jeżeli są z matką nawet 10-11 tygodni.

Z młodym zwierzątkiem należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii na przeprowadzenie ogólnej kontroli, odrobaczenie i zaszczepienie. Jeżeli kociak lub szczeniak miał już te zabiegi wykonane u hodowcy, musi to być wpisane do książeczki zdrowia i poświadczone przez lekarza weterynarii, który czynności te przeprowadził.
Należy zwrócić uwagę czy wpisane są dane zwierzęcia takie jak data urodzenia. W przeciwnym razie, dla dobra pupila, należy odrobaczenie i szczepienie wykonać jeszcze raz.


Należy dowiedzieć się co szczeniak/kociak jadł dotychczas. Często hodowcy dają w "wyprawce" karmę na kilka dni aby oprócz stresu oddzielenia od matki i nowego otoczenia nie doszedł problem zmiany karmy, co często kończy się niestrawnością pokarmową.

 Nie stresujmy się, że w pierwszych dniach pobytu w nowym domu zwierzę jest smutne i przestraszone. Przecież zostało zabrane od matki i rodzeństwa do nowego miejsca, gdzie wszystko jest obce ,inne „i pachnie inaczej”. Zwierzaki jednak odnajdują się i aklimatyzują w nowej rzeczywistości bardzo szybko.

 

Szanowni Państwo, ze względu na dobro naszych pacjentów nie udzielamy internetowych porad lekarskich, gdyż tylko podczas bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem jesteśmy w stanie ocenić faktyczny stan jego zdrowia.
Dlatego zawsze, gdy zaczynamy opiekować się zwierzęciem lub gdy jego zachowanie staje się niepokojące zalecamy wizytę u lekarza weterynarii.