szczepienia

 
Psy
Program szczepień u psów ustala lekarz weterynarii. Pierwsze szczepienie przypada na okres 6 tygodnia życia szczepionką typu "puppy". Drugie szczepienie wykonujemy w 9-10 tygodniu szczepionką skojarzoną dla dorosłych, a po raz trzeci powtarzamy w 12-13 tygodniu dawkę przypominającą szczepionki "dorosłej" w celu wykształcenia wysokiej odporności.
U psów dorosłych szczepienia te powtarzamy raz do roku.
 
Pamiętajmy również, że zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy pies, który ukończył 2 miesiąc życia powinien być zaszczepiony przeciwko wściekliźnie.
Szczepienia przeciwko wściekliźnie wykonujemy raz do roku.

 
 
 
Koty
 
Pierwsze szczepienie u kociąt wykonuje się między 8-12 tygodniem życia. Dawkę przypominającą wykonujemy po 3-4 tygodniach.
Nie ma obowiązku szczepienia przeciwko wściekliźnie kotów, ale jeżeli kot wychodzi na dwór warto go zaszczepić, gdyż w związku z obowiązkowym szczepieniem psów oraz szczepieniem lisów koty (te tzw. dzikie) stały się największym rezerwuarem wścieklizny.

Szczepienia powtarzamy po 12 miesiącach.

 

Szanowni Państwo, ze względu na dobro naszych pacjentów nie udzielamy internetowych porad lekarskich, gdyż tylko podczas bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem jesteśmy w stanie ocenić faktyczny stan jego zdrowia.
Dlatego zawsze, gdy zaczynamy opiekować się zwierzęciem lub gdy jego zachowanie staje się niepokojące zalecamy wizytę u lekarza weterynarii.