żywienie

 

Psy mają inne wymagania żywieniowe niż ludzie. Aby zapewnić prawidłowy rozwój, pokryć różne zapotrzebowania, ale także zapewnić komfort życia naszych pupili dobrze jest stosować gotowe karmy dostosowane do wieku , wielkości i rasy. Są one odpowiednio zbilansowane i zawierają niezbędne witaminy i mikroelementy oraz odpowiednią ilość, jakość i strawność innych elementów żywieniowych (białka, węglowodany, tłuszcze).

Jeżeli decydują się Państwo na żywienie domowe, to w zależności od wieku , wielkości i stanu fizjologicznego psa należy inaczej komponować posiłek. Pies jest zwierzęciem mięsożernym, ale dodatki składników zbożowych , warzyw i owoców są konieczne.
Pamiętajmy o dodatku preparatów mineralno-witaminowych. U ras dużych podajemy preparaty wzmacniające chrząstkę stawową.
Jedzenie dla szczeniąt.
Musi zawierać co najmniej 1/2 mięsa (gotowaną lub parzoną wołowinę, jagnięcinę, cielęcinę, drób, koninę, dziczyznę; podroby tzn. płuca , nerki, wątroba nie są w dietetyce traktowane jako mięso), pozostałe składniki to tzw. wypełniacze, które zapewniają potrzebną ilość węglowodanów i włókna (ugotowany ryż, makaron, płatki, kasze, śruty zbożowe i jarzyny).
Taki posiłek powinno się koniecznie uzupełniać dodatkami witaminowo-mineralnymi (dla szczeniąt stosunek Ca:P powinien wynosić 3:1). Można podawać żółtko jaja lub całe jajko, ale ze ściętym białkiem , kości cielęce lub wołowe , surowe warzywa i owoce , miód naturalny, otręby, siemię lniane, olej roślinny , pieczywo suszone białe , gotowane filety rybne, lane kluski a ze słodyczy tylko herbatniki i biszkopty.
Można również podawać dodatki mleczne tzn. mleko, twaróg chude lub półtłuste, jogurty i kefiry naturalne, bezsmakowe lub bananowe kaszki dla niemowląt.
Do siódmego miesiąca życia dzienną dawkę pokarmu należy dzielić na 3-4 porcje, między 7-17 miesiącem życia (zależy od wielkości psa-im większy, tym dłużej ) na 2x.
Psy dorosłe.
Posiłki zawierające 1/3 mięsa i 2/3 wypełniaczy z dodatkiem preparatów witaminowo-mineralnych o stosunku Ca:P 2:1, dostają 1x dziennie (chyba, że postępowanie dietetyczne, choroby, lub podawanie leków wymuszają inny schemat i skład karmienia o czym na pewno powie ustalający te zmiany lekarz weterynarii ).
Psy seniory.
(powyżej 7-8 roku życia ), jeżeli nie ma problemów z nadwagą, podajemy pokarm 2x dziennie, a mięso powinno być lepszej jakości i bardziej rozdrobnione.
PSY UTRZYMYWANE NA DWORZE
Niezależnie od wieku w okresie mrozów powinny dostawać do normalnych posiłków dodatek tłuszczów zwierzęcych ( słonina ,sadło, łój, smalec-aby bez soli ) w celu uzupełnienia niedoborów energetycznych, a karmę podajemy z większą zawartością wody, ciepłą i 2x dziennie (mają ograniczony dostęp do wody bo zamarza w misce ), zaś latem ( zwłaszcza psy o białej i krótkiej sierści ) nie powinny dostawać kaszy gryczanej i ciemnego pieczywa ( może wystąpić u nich nadwrażliwość na słońce ).
Pamiętajmy zawsze o świeżej wodzie i możliwości schronienia przed wiatrem ,mrozem ,upałem czy deszczem. Te zwierzaki nie są rzecząpracują i żyją dla nas.
ZASADY OGÓLNE W PUNKTACH
       jedna miska przeznaczona jest na wodę, a druga na jedzenie;
       posiłki podajemy regularnie o tych samych porach, a pokarm niedojedzony ( nie dotyczy to karm suchych ) nie powinien zostawać w misce dłużej niż godzinę;
       jedzenie podajemy ciepłe ( jeżeli jest z lodówki lub mrożone polewamy je wrzątkiem i dokładnie mieszamy );
       składniki zbożowe karmy gotujemy na samej wodzie, a po połączeniu z mięsem i warzywami polewamy rosołem;

 
       warzywa można gotować lub dodać do jedzenia starte na surowo ;
       jeżeli kość jest duża i pies bawi się nią kilka dni warto przelać ją codziennie wrzątkiem;
        nie należy podawać psom kości drobiowych ( z drobiu wiejskiego i ptaków dzikich, gdyż ich kości pękają, tworząc odpryski ostre jak igły, które mogą uszkodzić przewód pokarmowy ), wędlin (zarówno podrobowych, kiełbas, szynek jak i konserw, pasztetów itp.-ponieważ zawierają szkodliwe przyprawy ), słodyczy i ciast (zwłaszcza z czekoladą ), żółtych i topionych serów, także odpadki kuchenne nie mogą być traktowane jako stały składnik diety;
       między posiłkami nie należy dawać smakołyków ( wyjątek stanowią nagrody przy szkoleniu ), a już karygodne jest dawanie psu jedzenia w trakcie posiłku domowników i przy stole;
        okres rozwoju psa trwa, w zależności od wielkości, od 9 do 24 miesięcy (im większy pies tym dłużej ). W tym okresie budowany jest cały organizm zwierzaka i warto zainwestować w jego prawidłowy rozwój. Wszystkie braki wynikające z nieprawidłowego żywienia trudno będzie w przyszłości nadrobić.
Pamiętaj – pies ,kot i każde inne zwierze zawsze powinno mieć dostęp do świeżej i czystej wody.

 

Szanowni Państwo, ze względu na dobro naszych pacjentów nie udzielamy internetowych porad lekarskich, gdyż tylko podczas bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem jesteśmy w stanie ocenić faktyczny stan jego zdrowia.
Dlatego zawsze, gdy zaczynamy opiekować się zwierzęciem lub gdy jego zachowanie staje się niepokojące zalecamy wizytę u lekarza weterynarii.