Pierwsze objawy choroby:
- posmutnienie, apatia, niechęć do zabawy
- brak apetytu
- podwyższenie temperatury wewnętrznej
- blade błony śluzowe
- ciemne zabarwienie moczu
UWAGA! Nie wszystkie objawy muszą występować jednocześnie, bardzo często zdarza się, że jedynym objawem widocznym dla właściciela jest zmiana zachowania psa, lub brak apetytu
Aby doszło do zarażenia pies musi „złapać” kleszcza który jest nosicielem pierwotniaka (nie każdy kleszcz jest nosicielem Babesia sp.). Zarażone kleszcze występują nie tylko w parkach, lasach i na łąkach, ale też na osiedlowych trawnikach! Możliwe jest też zarażenie poprzez transfuzję krwi. Sporozoity pierwotniaka wnikają do organizmu wraz ze śliną kleszcza i atakują krwinki czerwone – erytrocyty prowadząc do ich rozpadu.
Jest wiele możliwości profilaktyki przeciw kleszczowej, która uniemożliwia zarażenie babeszjozą. W Przychodni Weterynaryjnej Centrum posiadamy szereg preparatów zabezpieczających przed inwazją kleszczy (a zarazem pcheł).
Jedna z metod, to preparaty wylewanie na skórę typu spot-on. Trzeba pamiętać, że chronią one przed kleszczami jedynie przez krótki czas i należy je regularnie powtarzać.
Kolejna możliwość, to obroże przeciwkleszczowe działające dłużej – nawet do 8 miesięcy.
Najnowsza metodami walki z kleszczami, to tabletki do podawania doustnego. Są one dostępne w Przychodni Weterynaryjnej Centrum i obecnie cechuje je największa skuteczność.