Przygotowanie do operacji
Przygotowanie do zabiegu jest ważnym elementem, mającym duży wpływ na sprawne jego przeprowadzenie.
Dzień przed operacją zmniejszamy ilość karmy, a kilkanaście godzin przed zabiegiem odstawiamy karmę zupełnie. Pełny żołądek zwiększa ryzyko wymiotów i niebezpieczeństwo zachłyśnięcia, a ponadto uciskając na przeponę utrudnia oddychanie. Woda może być dostępna przez cały czas.
W pomieszczeniu, w którym przebywać będzie zwierzak po operacji ilość światła powinna być zmniejszona. Należy pamiętać o zabezpieczeniu rany pooperacyjnej przed rozlizaniem i rozdrapaniem. Służą do tego gotowe kubraczki lub kołnierze, które są dostępne w naszej przychodni.
Po operacji ściśle dostosowujemy się do wskazań lekarza weterynarii!!!
Pełne wybudzenie z narkozy następuje po 24 godzinach.
W trakcie wybudzania mogą występować nietypowe zachowania zwierzęcia:drżenie, popiskiwanie, zaburzenia równowagi, itp.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub zaobserwowania niepokojących objawów –np. utrzymujące się wymioty, ospałość – należy skontaktować się z lekarzem z naszej przychodni. Telefon 56 498 34 78.
Operacja przed, w trakcie i po, czyli kilka przykazań w punktach:
- Pamiętaj, że każdy zabieg pod narkoza ogólną jest obarczony ryzykiem, zwłaszcza w przypadku ukrytych wad serca czy uczuleniu na leki używane do znieczulenia.
- Każde zwierzę czuje zdenerwowanie swojego właściciela, więc jeżeli chcesz żeby Twój pupil mniej się stresował, postaraj się zachować spokój.
- Nie zwlekaj z planowaną operacją. Myślenie, że „może się poprawi” zazwyczaj wiąże się z pogorszeniem stanu zdrowia, a co za tym idzie, utrudnia znieczulenie, rekonwalescencję oraz zwiększa ryzyko śród- i pooperacyjne.
- Pamiętaj, że nie wszystkie informacje w Google są miarodajne i fachowe. „Dr Google” nie jest lekarzem weterynarii!!! Jeżeli coś Cię niepokoi, zapraszamy na konsultacje.
- Powiadom lekarza weterynarii o ewentualnym uczuleniu Twojego pupila na leki. Zrób to również, również jeśli Twój zwierzak jest leczony na choroby przewlekłe, kardiologiczne i inne.
- NIE PODAWAJ NA WŁASNĄ RĘKĘ ŻADNYCH LEKÓW!
- Przy odbiorze zabierz ze sobą kocyk, żeby Twój pupil się nie wychłodził, małe zwierzaki można przenosić w transporterach lub koszykach do tego przeznaczonych. W domu zapewnij mu ciepło i spokój.
- Pamiętaj o zaleceniach lekarza i terminach wizyt kontrolnych.
- W razie pytań i problemów zawsze możesz zadzwonić do swojego lekarza – 56 498 34 78