Przygotowanie do operacji i opieka pooperacyjna

Dowiedz się więcej o przygotowaniu do zabiegu i opiece pooperacyjnej.

Przygotowanie do operacji

Przygotowanie do zabiegu jest ważnym elementem, mającym duży wpływ na sprawne jego przeprowadzenie.
Dzień przed operacją zmniejszamy ilość karmy, a kilkanaście godzin przed zabiegiem odstawiamy karmę zupełnie. Pełny żołądek zwiększa ryzyko wymiotów i niebezpieczeństwo zachłyśnięcia, a ponadto uciskając na przeponę utrudnia oddychanie. Woda może być dostępna przez cały czas.

W pomieszczeniu, w którym przebywać będzie zwierzak po operacji ilość światła powinna być zmniejszona. Należy pamiętać o zabezpieczeniu rany pooperacyjnej przed rozlizaniem i rozdrapaniem. Służą do tego gotowe kubraczki lub kołnierze, które są dostępne w naszej przychodni.

Po operacji ściśle dostosowujemy się do wskazań lekarza weterynarii!!!

Pełne wybudzenie z narkozy następuje po 24 godzinach.
W trakcie wybudzania mogą występować nietypowe zachowania zwierzęcia:drżenie, popiskiwanie, zaburzenia równowagi, itp.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub zaobserwowania niepokojących objawów –np. utrzymujące się wymioty, ospałość – należy skontaktować się z lekarzem z naszej przychodni. Telefon 56 498 34 78.

Operacja przed, w trakcie i po, czyli kilka przykazań w punktach:

  • Pamiętaj, że każdy zabieg pod narkoza ogólną jest obarczony ryzykiem, zwłaszcza w przypadku ukrytych wad serca czy uczuleniu na leki używane do znieczulenia.
  • Każde zwierzę czuje zdenerwowanie swojego właściciela, więc jeżeli chcesz żeby Twój pupil mniej się stresował, postaraj się zachować spokój.
  • Nie zwlekaj z planowaną operacją. Myślenie, że „może się poprawi” zazwyczaj wiąże się z pogorszeniem stanu zdrowia, a co za tym idzie, utrudnia znieczulenie, rekonwalescencję oraz zwiększa ryzyko śród- i pooperacyjne.
  • Pamiętaj, że nie wszystkie informacje w Google są miarodajne i fachowe. „Dr Google” nie jest lekarzem weterynarii!!! Jeżeli coś Cię niepokoi, zapraszamy na konsultacje.
  • Powiadom lekarza weterynarii o ewentualnym uczuleniu Twojego pupila na leki. Zrób to również, również jeśli Twój zwierzak jest leczony na choroby przewlekłe, kardiologiczne i inne.
  • NIE PODAWAJ NA WŁASNĄ RĘKĘ ŻADNYCH LEKÓW!
  • Przy odbiorze zabierz ze sobą kocyk, żeby Twój pupil się nie wychłodził, małe zwierzaki można przenosić w transporterach lub koszykach do tego przeznaczonych. W domu zapewnij mu ciepło i spokój.
  • Pamiętaj o zaleceniach lekarza i terminach wizyt kontrolnych.
  • W razie pytań i problemów zawsze możesz zadzwonić do swojego lekarza – 56 498 34 78